Imunológia a alergológia

Imunitný systém je prepojený. Napríklad slizničná imunita, imunita kože a čriev sú stále časti jedného systému. Vďaka tomu správne bakteriálne osídlenie v črevách priaznivo moduluje nielen imunitu slizníc v črevách, ale napríklad aj imunitu sliznice v pľúcach, či v urogenitálnom trakte (vagína, močovody).

Imunitný systém sa učí. Preto podávanie tabletiek s probiotikami mení aj priebeh ochorení, ktoré sa prejavujú na celkom iných miestach tela ako v čreve. Preto užívanie probiotík znižuje napríklad riziko infekcií urogenitálneho traktu a ich recidív.

Probiotiká pôsobia preventívne voči niektorým infekciám. Najviac dokumentovaná je preventívna funkcia probiotík v infekciách tráviaceho traktu – baktérie, vírusy, plesne. Dobré bakteriálne zloženie črevnej mikroflóry dokáže zamedziť, alebo zmierniť priebeh ochorení ako salmonelóza, či vírusové infekcie čriev.

Moje a cudzie. Imunitný systém bráni „vlastné“ a odstraňuje „cudzie“. Robí to na bunkovej úrovni – každá bunka má pre imunitný systém rozpoznateľné alebo neznáme vlastnosti. Podľa toho imunitný systém rozpozná neželané látky a zbavuje sa ich. Tento proces sa deje v črevách, na koži, v pľúcach, v krvi… Okrem rozpoznania cudzorodých látok musí imunitný systém triediť, ktoré z týchto látok je „povolené“ pustiť do tela. Spravidla ide o potravu – tá je síce cudzorodou látkou, telo ju však potrebuje na prežitie. Imunitný systém identifikuje, že potrava je síce „cudzia“ ale netreba proti nej „bojovať“.