Psychiatria

Depresia… Probiotiká by mohli napomáhať terapii. Depresiu podnecuje široký komplex rôznych príčin a podmienok. Na základe niekoľkých výskumov sa objavili názory, ktoré tvrdia, že pri liečení ľudí trpiacich depresiou sa podceňuje vplyv výživy na tieto osoby.

Ukázalo sa, že pacienti mali zvýšenú koncentráciu cytokínov – proteínov vyskytujúcich sa vo zvýšenom množstve pri rôznych zápalových ochoreniach a stresových hormónov, narušené funkcie gastrointestinálneho systému a zníženú hladinu stopových prvkov a omega-3 mastných kyselín.

Premnoženie baktérií v tenkom čreve dokázateľne prispieva k zníženej absorpcii živín. Stres, ako jeden z hlavných faktorov depresií, je známy tým, že mení črevnú mikroflóru a znižuje množstvo laktobacilov a bifidobaktérii v čreve. Výskumy dokazujú, že výskyt baktérie v tráviacom trakte ovplyvňuje centrálny nervový systém a to predovšetkým znížením imunity.

Keďže práve probiotiká sú schopné znižovať výskyt zápalových cytokínov, znižovať stres, zlepšovať trávenie a zabezpečiť prítomnosť potrebných baktérii v tráviacom trakte, môžeme predpokladať, že probiotiká sú vhodným doplnkom pri liečbe depresií.

Probiotiká môžu zmierniť depresiu a úzkostné stavy

Predtým, ako otvoríme diskusiu o výhodách užívania probiotických doplnkov, je dôležité získať predstavu o tom, aké obohatenie môžu probiotiká priniesť. Kým probiotiká sú definované ako podporné baktérie zvyčajne sa nachádzajúce v zažívacom trakte zdravých cicavcov, probiotické jedlo je forma, v ktorej pretrvávajú živé baktérie a je preto prospešné pre ľudské telo. Vstup acidofilov do mlieka je považovaný za prvý príklad probiotického jedla, ktoré pomáha ľudom s problémovou absorbciou mlieka v zažívacom trakte.

Probiotiká a chronický únavový syndróm

Z tohto dôvodu sa predpokladá, že užívanie probiotických produktov pravidelne každý deň, zmierňuje nervozitu u pacientov s chronickým únavovým syndróm. Tento predpoklad tvorí časť výsledkov výskumu, ktorý podnikol tím kanadských vedcov. Je nádej, že zistenia prinesú nové riešenia ako budú v budúcnosti liečené prejavy zúfalstva, podobne ako ďalšie mentálne syndrómy. Počas priebehu výskumu tím vedcov pod vedením A. Venket Rao z univerzity v Toronte objavil, že poskytovanie probiotického jedla pacientom bojujúcim s chronickým únavovým syndrómom počas dvoch mesiacov pomohlo zvýšiť hladinu baktérií, ktoré sú v zažívacom trakte pokladané za „prospešné“. V tom istom čase užívanie probiotických dietetických doplnkov tiež viditeľne znížilo prejavy nervozity u pacientov.

Probiotikum je dietetický doplnok, ktorý je dostupný v rôznych formách tabliet alebo práškov a obsahuje baktérie ako laktobacily alebo bifidobaktérie. Tieto baktérie sú veľmi užitočné ako pomôcka pri zachovaní a ochrane črevnej flóry – je to typ mikroorganizmov, ktoré žijú v zažívacom trakte cicavcov a v mnohom sú prospešné pre svojho hostiteľa. Tieto baktérie realizujú činnosti , ktoré napomáhajú tráveniu, posilňujú imunitný systém, vyvíjajú tiež obranu proti baktériám, ktoré sú škodlivé pre celkové prospievanie organizmu.

Vedci sú ďalej toho názoru, že probiotiká majú významnú funkciu v liečbe neuropsychologických stavov ako nervozita, depresia a ďalšie symptómy. Probiotiká sú pokladané za bezpečné na použitie a poskytujú jednoduché zvládnutie problémov narastajúcich okolo neuropsychologických stavov. Sú určite lepšou alternatívou k liekom, ktoré majú nepriaznivé vedľajšie účinky.

Ľudia, ktorí bojujú s chronickým únavovým syndrómom znášajú rôzne symptómy a najdôležitejší z nich je pocit ustavičného vyčerpania. Okrem toho všetci pacienti, u ktorých bol diagnostikovaný chronický únavový syndróm tiež prechádzajú niekoľkými neuropsychologickými problémami ako kognitívna disfunkcia (stav, pri ktorom dochádza k anomáliám pri funkciách mozgu, ktoré predchádzajú do špecifických zmien v správaní), nervozita, úzkosť, zúfalstvo a tiež poruchy spánku. Výskumy potvrdili, že u takmer polovice pacientov s diagnostikovaným chronickým únavovým syndrómom bola tiež zistená depresia a úzkostné stavy. Navyše, mnohí pacienti s chronickým únavovým syndrómom sa tiež potýkajú s gastrointestinálnymi ťažkosťami, pričom mnohí trpia zažívacími nevoľnosťami ako syndróm dráždivého čreva (pretrvávajúca abdominálna bolesť a diarea). Klinické výskumy preukazujú, že všetci pacienti s diagnostikovaným chronickým únavovým syndrómom trpia gastrointestinálnymi problémami a majú veľmi chudobný výskyt mikroorganizmov, u ktorých sa predpokladá prospešné pôsobenie v zažívacom trakte a vzrast ich výskytu napomáha normalizovať zažívacie funkcie týchto pacientov.

Výsledky výskumov zvyšujú záujem o sledovanie vzťahu medzi črevnými baktériami a psychologickými syndrómami. A je zaujímavé všimnúť si, že počiatočné objavy niektorých nových výskumov naznačujú, že intenzitu týchto „dobrých“ baktérií v zažívacom systéme je pravdepodobne ovplyvňuje činnosti spojené s nervozitou, úzkosťou a pocitom skľúčenosti a depresie. Vedci sú toho názoru, že probiotiká bojujú so škodlivými mikroorganizmami usadenými v žalúdku. Ukazuje sa, že tieto toxické žalúdočné baktérie sú často prítomné, ak má pacient pocity zúfalstva a niektoré ďalšie duševné ťažkosti.

Počas výskumu pod vedením vedcov z torontskej univerzity A. Venket Rao a Alison C. Bested a členovia ich tímu rozdelili 39 pacientov s diagnostikovaným chronickým únavovým syndrómom do dvoch skupín a aplikovali tri dávky baktérií Lactobacillus casei jednej skupine a placebo druhej skupine, každý deň počas dvoch po sebe nasledujúcich mesiacov. Výsledky boli prekvapivé. Zistilo sa, že 73 percent pacientov, ktorým boli podávané probiotiká, pocítili zlepšenie. Pritom jediným zásahom bolo zvýšenie laktobacilov a bifidobaktérií v čreve. V tom istom čase bola u týchto pacientov preukázaná viditeľná úľava pri syndróme úzkosti.

Výskumy nezistili žiadne mimoriadne zmeny pri úzkostných symptómoch v skupine pacientov s chronickým únavovým syndrómom, ktorým bolo podávané len placebo.

Zo zistení ich výskumu sa zdá, že bifidobaktérie zvyšujú intenzitu tryptofánu v mozgu, zložky, ktorá pomáha ľuďom opäť sa cítiť dobre. Navyše, zvýšenie počtu „dobrých“ mikroorganizmov v čreve významne znižuje úzkostný syndróm. Požívanie probiotík tiež ukazuje významnú mieru zotavenia a zlepšenia funkcií zažívacieho traktu pacientov s diagnostikovaným chronickým únavovým syndrómom. Pacienti s chronickým únavovým syndrómom, ktorým bolo podané probiotikum tiež zaznamenali menej prípadov nadúvania, plynatosti a podráždenia.

Dobrovoľníci vo výskume, ktorým boli podávané probiotiká zaznamenali menej úzkostných stavov, boli pokojnejší, schopní lepším spôsobom vnímať svoje ochorenie a mali tiež lepší spánok. Zaznamenali menej prípadov búšenia srdca a ďalších príznakov úzkosti.