Probiotiká z mentálne zdravie
Môžu nás zdravé črevá urobiť spokojnejšími a šťastnejšími? Takáto otázka vám môže pripadať zvláštna, ale účinky probiotík sa rozširujú aj na emočné a kognitívne zdravie. Kongitívne funkcie organizmu zahŕňajú myslenie, sústredenie, predstavivosť a ostatné psychologické funkcie.
Správne fungovanie zažívacieho traktu vyžaduje jemnú rovnováhu zdravej mikroflóry (probiotických baktérií), ktorá podporí imunitu, trávenie a nervový systém. Ak ochranná mikroflóra mizne, škodlivé baktérie a mikróby môžu ľahko vstúpiť do čreva a rozšíriť sa po celom tele.
Stále častejšie sa objavujúca choroba zažívacieho traktu spojená s nízkym počtom prospešných baktérií je syndróm dráždivého čreva (Irritable bowel syndrome – IBS). Postihuje 25% Američanov a prejavuje sa bolesťami brucha, plynatosťou, hnačkou alebo zápchou. Navyše, pacienti s IBS majú skúsenosti s depresiou alebo úzkosťou. Bojujú s chronickým únavovým syndrómom a s fibromyalgiou (veľkými bolesťami šliach a svalov). Výskumy potvrdili, že pacienti s IBS majú tiež menšie verbálne IQ. Znamená to, že oproti zdravým ľuďom si ťažšie spomínajú na slová a horšie si pamätajú pojmy.
Nervový systém je jedným z najzložitejších mechanizmov v tele. Pracuje na základe impulzov. Tie sa prenášajú z jednej časti do druhej pomocou rôznych látok- hormónov alebo enzýmov. Pri takomto prenose a komunikácii je veľmi dôležitý aj hormón serotonín. Prepojenie tráviacej a nervovej sústavy pochopíme, ak si uvedomíme, že až 95% serotonínu sa tvorí práve v črevách. Rôzne problémy v tráviacej sústave sú príčinou, pre ktorú telo nedokáže serotonín správne využiť. Môže to byť aj IBS alebo „presakujúce črevo“ (ak malé „dierky“, cez ktoré sa vstrebávajú živiny, prepustia väčšie molekuly). Toto sú dôvody, pre ktoré je nevyhnutné udržiavať črevá v poriadku.
Nedostatok probiotík sa môže preukázať ako porucha pri fungovaní podmozgovej žľazy , ktorá riadi činnosť ostatných žliaz v tele. Zodpovedá za hladiny všetkých hormónov. Ovplyvňuje aj monoaminergickú aktivitu, ktorá vedie k depresii. Štúdia s probiotickým doplnkom obsahujúcim bifidobaktérie potvrdila, že probiotikum môže obnoviť tieto funkcie a tým vyrovnať emočnú rovnováhu.
„Syndróm dráždivého čreva (Irritable Bowel Syndrome – IBS) je čiastočne spojený s mentálnym zdravím, keďže 94% pacientov bojuje s depresiou a úzkosťou. Výskumy pri IBS zaznamenávajú nízke hladiny dôležitých probiotík ako sú bifidobaktérie a laktobacily. Zníženie hladiny probiotík spôsobuje črevné zápaly a vedie k „presakujúcemu črevu“. Ak sa objaví chronický zápal, toxické odpadové látky sa uvoľnia do tela, namiesto toho, aby sa zneškodnili v systéme. Často sa u týchto pacientov potvrdí, že probiotická terapia uľaví od syndrómov IBS.
Chronický únavový syndróm (CFS)
Toxíny škodlivých baktérií (predstavme si ich ako toxické produkty týchto mikrooganizmov) podčiarkujú príčiny CFS. Ľudia s touto chorobou sa sťažujú na bolesti hlavy, mentálne dysfunkcie, svalové napätie, veľkú únavu, úzkosť a depresiu. Majú znížený počet probiotík v tele, najmä bifidobaktérií. Viac ako 50% ľudí s chronickým únavovým syndrómom má diagnostikovaný aj IBS. Kombinácia baktérií Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium infantis a Bifidobacterium longum môže zlepšiť koncentráciu a krátkodobú pamäť u pacientov s chronickým únavovým syndrómom. Niektoré z týchto kmeňov sú obsiahnuté v doplnkoch Probio-fix® alebo Lactoflor (Lactobacillus acidophilus).
Autizmus
Deti s autizmom často mávajú dietetické ťažkosti. Trápia sa so zápchou, hnačkami, nadúvaním a bolesťami brucha. Nerovnováha v tráviacej sústave je spojená so zvýšeným počtom škodlivých kvasinkových baktérií v čreve. Vyrovnanie črevnej flóry môže pomôcť a uľahčiť zažívacie ťažkosti spôsobené premnožením škodlivých baktérií.
Seniori
S pribúdajúcim vekom sa hladiny probiotík v značnej miere znižujú. Vedie to k mnohým zažívacím a zdravotným neduhom. Konzumácia vysokokvalitných probiotických doplnkov je pre črevné zdravie nevyhnutná. Stres, choroby, užívanie antibiotík a nedostatky v diéte ovplyvňujú citlivú rovnováhu v črevnej mikroflóre.
Vyrovnaná mikroflóra môže uľaviť takým príznakom ako je úzkosť, depresia, zažívacie ťažkosti. Redukuje rozmnožovanie škodlivých baktérií a zlepšuje absorpciu živín. Ľudia s depresiou, chronickým únavovým sydrómom alebo syndrómom dráždivého čreva majú zvyčajne vysoký počet škodlivých črevných baktérií. Probiotiká im pomôžu vrátiť sa do normálu. Kvalitné doplnky zvolené pre tento účel by mali obsahovať laktobacily a bifidobaktérie. Dobrým tipom môžu byť produkty Lactoflor, Probio-fix®, Probio-fix Inum® alebo Ellen.