Potrava a zdravie
Jedlo významnou mierou ovplyvňuje naše zdravie. Niektoré zložky potravy môžu mať liečivé vlastnosti, iné môžu zhoršiť zdravotný stav.
Ukazuje sa, že mnoho ochorení človeka je spôsobených chybným stravovaním. Typickým príkladom môže byť obezita. Vzniká prevažne z nesprávne zloženej stravy. No obezita prináša mnoho následných zdravotných komplikácií – vysoký krvný tlak, diabetes, poruchy pohybového aparátu, poruchy trávenia, rakovinu. Iným príkladom môže byť zápcha, ktorá trápi mnoho starších ľudí. Vo viac ako 70% prípadov je vznik zápchy spôsobených nevhodnou stravou. Často ide o stravu chudobnú na probiotiká a vlákninu. Následkom toho črevo nepracuje tak, ako má. Hromadí sa v ňom odpad, ktorý môže zhoršovať nielen pohodu človeka, ale aj jeho zdravie.
Asi najjednoduchšie by bolo apelovať na ľudí, aby sa stravovali zdravšie. No takéto výzvy nebývajú účinné. Ľudia presne nevedia, čo znamená "zdravá strava". Ako by mohli, keď ani medzi odborníkmi na výživu nie je celkom jednotný názor na to, čo je "zdravé". Navyše ponuka komerčne vyrábaných jedál je chuťovo oveľa atraktívnejšia, ako pokrmy racionálnej kuchyne.
Preto nastáva absurdná situácia, v ktorej je jednoduchšie užiť tabletku, ktorá by aspoň čiastočne kompenzovala nedostatky výživy. Probiotiká sú jedným z možných riešení. Pomáhajú normalizovať tráviaci systém, zbaviť sa telu odpadových látok.
Je jasné, že ideálnym by bolo konzumovať dostatok zeleniny a ovocia, prirodzene získané kyslomliečne produkty. Taká strava by telu poskytla vlákninu, i probiotiká. No mliečne výrobky sa už dajú kúpiť len tepelne upravené a zbavené mikroorganizmov – škodlivých i prospešných. Probiotiká sú tam potom dodané umelo. A ovocie, či zelenina tiež nebývajú konzumované v primeranom množstve (asi pol kila na deň). Potom je jednoduchšie siahnuť po tobolke s probiotikami a prípadne aj s vlákninou, ako telo zbaviť týchto prospešných zložiek potravy úplne.
Probiotiká podané v cereáliách
Cereálie ako chutný spôsob transportu probiotík do detského organizmu. Cereálie sú najrozšírenejšou doplnkovou potravinou na svete a znamená tiež novú možnosť ako pridať do stravy viac funkčných zložiek, zacielených na zdravotné problémy, ktoré nie sú zapríčinené len nedostatočne vyváženým príjmom živín.
Vedci publikovali výsledky niekoľkých výskumov zameraných na sledovanie účinkov cereálií obohatených o probiotiká na detských konzumentov. V jednom výskume boli cereálie obohatené o kombináciu probiotík, prebiotík a zinku so zámerom zistiť ich vplyv na akútnu gastroenteritídu.
Probiotické cereálie sú jednou z potravín, ktoré sa vo distribuujú do rozvojových krajín a napomáhajú výžive ich obyvateľov.
Aj keď sa doteraz spoľahlivo nepreukázal preventívny účinok týchto cereálii na vznik hnačky, nedávne štúdie preukázali, že bielkovina nachádzajúca sa v mliečnom tuku v spojení s obilninami znižujú riziko výskytu hnačky v rozvojových krajinách.
Takisto existujú výsledky štúdií preukazujúce, že cereálie obohatené o probiotiká majú z následok mäkšiu stolicu, teda pôsobia preventívne voči zápche.
Funkčné potraviny
Probiotiká patria k zložkám, ktoré sa pridávajú do potravín s obohatenými a zdraviu prospešnými vlastnosťami.
Ako sa rozširujú znalosti o tom, ktoré zložky výživy prospievajú zdraviu, pribúda aj špeciálnych potravín. Sú to potraviny obohatené o zdraviu prospešné zložky – napríklad probiotiká, vláknina, vitamíny, či nenasýtené mastné kyseliny.
Umelé pridávanie zdraviu prospešných látok do potravy môže zlepšiť zdravie u jej konzumentov.
Funkčné potraviny sú často vhodné na kompenzáciu nekvalitnej stravy. V civilizovanom svete hromadnej výroby surovín i potravy, žiaľ, klesá kvalita bežne dostupných pokrmov. Napríklad uprednostňovanie bielej múky značne znižuje obsah živín v pekárskych výrobkoch. Kým plnohodnotná múka zomletá z celých zŕn obsahuje množstvo minerálnych látok, vitamínov a vlákniny, biela múka je na ich obsah podstatne chudobnejšia.
To je nepríjemný fakt. Také potraviny síce telu dodajú energiu, ale málo živín. Preto sa hľadajú spôsoby, ako vyrobiť funkčné potraviny, ktoré by umelo doplnili živiny.
Keď už hovoríme o múke, bolo by ideálne používať celozrnnú múku. To však nie je tak jednoduché. Technológia na výrobu kvalitnej múky je pomalá, mlyny by nezvládali mlieť potrebné množstvo múky štandardnými technologickými postupmi a v dostupnej cene. Navyše pravá celozrnná múka sa ťažko konzervuje, rýchlo podlieha skaze. A tak potravinársky priemysel siaha po múke zbavenej klíčkov – nutrične najvýznamnejšej zložke obilia…
Je to trendom doby, že potraviny sú v hromadnom spracovaní najskôr čiastočne zbavené obsahu prirodzených zložiek. Keď sa rokmi ukázalo, že tieto zložky sú pre zdravie nevyhnutné, sú do potravín doplnené – umelo.
Pre zdravie potrebujeme nielen probiotiká, ale aj pre nich prijateľné prostredie. Preto sme spomínali práve pekárenský priemysel. Vždy, keď to bude možné, uprednostnite celozrnné pekárenské produkty. Obsahujú viac vitamínov a vlákniny. Tieto látky sú prospešné pre zdravie i pre prežívanie probiotík.