Komu
Probiotiká sú vhodné v každom veku človeka. Črevná mikroflóra novorodenca sa začína tvoriť už prvé dni. Probiotiká sa nachádzajú v materskom mlieku. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo je dôležité kojenie. Ak sa u dieťaťa vytvorí správna črevná mikroflóra, je nižšie riziko, že dieťa bude trpieť atopickou dermatitídou, alergiou, či inými ochoreniami.
Aby matka dokázala tvoriť materské mlieko optimálnych vlastností, je vhodné, aby asi pol roka pred predpokladaným termínom pôrodu užívala probiotiká.
Podobne, ako sa probiotiká osvedčili pri vzniku života, je vhodné dopĺňať ich po celý život. U detí ich užívanie zmierňuje priebeh infekčných ochorení, niektorým dokonca dokáže pomôcť aj predísť. U dospelých probiotiká často pomáhajú optimalizovať trávenie.
Dlhodobé užívanie probiotík priaznivo ovplyvňuje imunitný systém. Prispieva k lepšiemu tráveniu a čisteniu organizmu.
Probiotiká pomáhajú bojovať proti civilizačným ochoreniam a ich prejavom. Znižujú, napríklad, cholesterol, môžu sa spolupodieľať pri prevencii obezity. Znižujú riziko vzniku onkologických ochorení. Niektoré klinické štúdie dokonca ukazujú na to, že probiotiká môžu predlžovať aktívny život a zlepšujú jeho kvalitu.
Preto je ideálne, ak človek má svoju črevnú mikroflóru v poriadku po celý život. V civilizácii sa tomu niekedy musí pomôcť užívaním probiotických preparátov.
Probiotiká v súčasnosti inšpirujú mnohých vedcov. Výskumy prinášajú stále nové a nové možnosti, ako použiť „dobré baktérie“. Pre pacientov sú jednoduchým a bezpečným riešením najrôznejších ťažkostí, u zdravých ľudí udržiavajú psychickú aj fyzickú pohodu. Navyše sú skvelou prevenciou veľmi závažných ochorení. Podporujú imunitný systém, ktorý s ich pomocou reaguje pohotovejšie. Ak hľadáte vhodný doplnok stravy s veľkým potenciálom, probiotiká vás nesklamú.
Acidofily a ostatné probiotiká liečia a pôsobia preventívne napríklad pri:
- syndróme dráždivého čreva
- cestovnej hnačke
- hnačke spôsobenej antibiotikami, chemoterapiou alebo rádioterapiou
- infekčnej vírusovej hnačke
- ekzémoch
- prevencii srdcových chorôb prostredníctvom redukcie hladiny cholesterolu
- nezvyčajných stavoch ako je kvasinkový syndróm (tiež známy ako chronická kandidóza, systémová kandidóza alebo candida)
- vaginálnych infekciách
- ulceróznej kolitíde (zápal sliznice hrubého čreva alebo konečníka)
Baktéria Helicobacter pylori je hlavnou príčinou vredov žalúdka a dvanástnika. V súčasnosti sa pri liečbe používajú prevažne antibiotiká. Hoci sú schopné zabíjať baktérie H. pylori, liečba nie je uspokojivá. Súbežne sa totiž používa niekoľko druhov antibiotík, ktoré aj napriek tomu H. pylori úplne nevyhubia. Probiotiká môžu pomôcť. Dôkazy naznačujú, že rôzne druhy baktérií z rodiny Lactobacillus môžu zabrániť rastu H. pylori. Samozrejme, nie sú dosť silné, aby helikobaktera úplne vytlačili, ale v kombinácii s antibiotikami dosahujú lepší efekt ako bežná liečba. Zmierňujú nežiaduce účinky agresívnych liekov a prispievajú svojou trošku k znižovaniu počtov škodlivého patogénu.
Liečba probiotikami sa môže uplatniť pri zhubných ochoreniach a Crohnovej chorobe alebo ako prevencia proti rakovine hrubého čreva. V poslednom prípade však neexistuje jednoznačný dôkaz o efektivite. No máme dôkazy o tom, že ak sa probiotiká pridajú do mlieka, zmierňujú príznaky mliečnych alergií.
Ako popisujú niektorí zástancovia alternatívnej medicíny, kvasinkový syndróm – candida vzniká spojením premnoženia normálnych kvasiniek žijúcich vo vagíne a na ďalších miestach ľudského tela a určitým druhom alergie, precitlivenosti na kvasinky. Probiotické doplnky sú pri týchto stavoch hojne odporúčané. Zakladajú obrovské zdravé populácie priateľských baktérií, ktoré súperia s kvasinkami a snažia sa získať životný priestor pre seba.
Probiotiká podporujú liečbu rôznych druhov hnačky. Patrí medzi ne aj ochorenie s priliehavým názvom „hnačka cestovateľov“. Zdravotné ťažkosti na cestách môžu pokaziť zážitok, na ktorý sa tešíme celé mesiace. Preto sa skúsení cestovatelia vždy snažia urobiť všetko pre to, aby sa takýmto problémom vyhli. Dobrým riešením sú probiotiká. Predchádzajú „hnačke cestovateľov“ a pomôžu aj pri chorobe z kontaminovaného jedla. Aj keď sme opatrní, v exotických alebo rozvojových krajinách sa mu niekedy nevyhneme.
Vedci testovali probiotikum Lactobacillus GG na 820 turistoch cestujúcich do Turecka. Výsledky dokázali, že tieto baktérie významne pomáhajú proti črevnej infekcii. Podobného výskumu sa zúčastnilo aj 3000 Austrálčanov. Precestovali Južnú Afriku alebo Turecko a užívali baktérie Saccharomyces boulardii. Ak aj črevnú nákazu dostali, ich príznaky boli miernejšie a trvali kratšie ako u tých, ktorí probiotiká nebrali. Baktérie v črevách vytvárajú spoločenstvá, ktoré sa musia pravidelne obnovovať. Preto sú probiotiká naozaj úspešné, len ak ich užívame pravidelne. Doma aj na dovolenke.