Počas tehotenstva

Hádam ani neexistuje skupina ľudí, ktorá si užije toľko peripetií so zažívaním ako tehotné ženy. Či už je to pálenie záhy, zápcha, hnačka, tehotenstvo môže priniesť hromadu tráviacich ťažkostí.

Vedci veria, že probiotiká sú počas tehotenstva veľmi užitočné. Pridanie produktov ako kyslé mlieko alebo kefír do jedálneho lístka je počas tehotenstva nesmierne výhodné. Je dobré vyhľadávať potraviny, ktoré obsahujú probiotiká.

Najbežnejšia zdravotná nepríjemnosť počas tehotenstva je zápcha. Probiotiká sú nápomocné pri zdravom fungovaní zažívacích mechanizmov. Uľavia od ťažkostí, ktorým tehotné ženy musia čeliť celkom bežne. Navyše, probiotiká môžu pomôcť zlepšiť imunitný systém dieťatka už počas prenatálneho vývoja.

Dostatok probiotických baktérií u tehotných žien a dojčiat pomáha pri rozvoji imunitného systému. Preto má svoju úlohu v prevencii alergií. Avšak spôsob akým to probiotiká dokážu je stále ešte predmetom diskusií a debát, hovoria vedci.

Tehotné ženy dopĺňajú probiotiká vo forme probiotických jogurtov, kefírov a ochutených mliek. Mnohé budúce mamičky si takto nahrádzajú nezdravé sladkosti a zmrzlinu, ktoré iba zaťažujú metabolizmus prázdnymi kalóriami. Je to pre ne jednoduchá, chutná a dostupná alternatíva pri úprave jedálneho lístka.

S probiotikami sa dajú zvládnuť aj nebezpečné chrípkové obdobia alebo nepriaznivé počasie. Pomáhajú chrániť pred vírusmi a prechladnutím. Uľavujú tiež od príznakov týchto neduhov. Je dôležité vedieť, že tehotným ženám dojčiacim matkám by mal probiotické doplnky vždy schváliť lekár.

Ak je žena tehotná, bezpečnosť a zdravý priebeh gravidity je pre ňu najdôležitejší. Existuje veľké množstvo rôznych vážnych komplikácií počas tehotenstva, ktoré môžu ohroziť dieťa aj matku, alebo oboch. Zvýšená produkcia hormónov, úzkosť a stres často narušia zdravú rovnováhu „dobrých“ baktérií v čreve. Vzniká efekt tzv. „lenivých čriev“. To často vedie k zápche, zlému tráveniu, zvracaniu a nevoľnosti.

Lekári mnohokrát predpisujú lieky, ktoré ženám pri tejto nepohode uľavia. Nevýhodou je fakt, že väčšina liekov prechádza placentou. V súčasnosti neexistuje žiadny definitívny výskum účinkov, ktoré môžu mať lieky na nenarodené dieťa. Napriek riziku, ktoré žena podstúpi, lieky jej problém v konečnom dôsledku nevyriešia. Nerobia nič pre to, aby odstránili príčinu ochorenia. Ak sú efektívne, väčšinou iba maskujú symptómy. Príjem probiotík upravuje rovnováhu zdravých baktérií v čreve a tak lieči tieto problémy. Tajomstvom úspechu probiotík je však pravidelnosť v užívaní a dostatočné množstvá.

Hoci si to veľa ľudí neuvedomuje, 60 – 70% nášho imunitného systému sa skrýva v črevách. Tehotenstvo spôsobuje, že imunitný systém musí pracovať na vyššie obrátky. Zvýšený príjem probiotických baktérií znižuje riziko chrípky a infekcií dýchacieho systému. Výskumy ukazujú, že probiotiká tiež pomáhajú predchádzať infekciám močového traktu, kvasinkovým infekciám a kožným zápalom ako sú rôzne dematitídy. Všetky tieto ťažkosti sú v tehotenstve celkom bežné.

Výhody probiotík sa rozširujú aj na plod a po pôrode pomáhajú budovať silný imunitný systém dieťaťa. Štúdie ukazujú, že matky, ktoré zvýšili príjem probiotík počas tehotenstva zredukovali výskyt alergií u detí až o 50%. Ide zvlášť o ekzémy, astmu, atopickú dermatitídu. Probiotické doplnky u detí s dermatitídou veľmi redukujú príznaky a často znamenajú kompletné riešenie. Dojčiace matky, ktoré berú probiotiká, naďalej zlepšujú imunitu svojich detí prostredníctvom materského mlieka.

Potraviny ako jogurt, kefít, syr alebo kyslé uhorky sú kultivované probiotikami. Najbežnejšie sa v nich nachádzajú adicofily a bifodobaktérie. Hoci v obchodoch sú ich plné police, mnohokrát obsahujú len veľmi málo probiotických baktérií. Aj keď je jedlo s probiotikami najzdravšie, niekedy sú na zvýšenie počtu „dobrých“ baktérií nevyhnutné probiotické doplnky. Môžete ich nájsť v lekárňach, v obchodoch so zdravou výživou a sú dostupné aj bez receptu. Vyskúšajte Probio-fix®, Probio-fix Inum® alebo Lactoflor.