Cukor a probiotiká
Sacharóza je najčastejšie a v najväčšom množstve sa vyskytujúca forma cukru. Používa sa taktiež pri sladení mliečnych výrobkov.
Monosacharidy sa vstrebú do krvi skôr než sa dostanú do tenkého čreva. Enzýmy štiepiace disacharidy, medzi ktoré sacharóza patrí, sú produkované slinami a vrchnou časťou tenkého čreva. Monosacharidy – glukóza a fruktóza – ktoré z rozštiepenia sacharózy vznikajú, sa takisto rýchlo vstrebávajú do krvi. Na základe tohto nie je dôvod predpokladať, že cukry vo väčšej miere ovplyvňujú mikrobiologické prostredie v čreve.
Vzhľadom na rýchlu absorpciu cukrov je nepravdepodobné, aby sladené mliečne výrobky, ako napríklad jogurty, obsahovali takú koncentráciu cukru, ktorá by bola schopná negatívne ovplyvniť v čreve. Dokonca viacero výskumov zameraných na sledovanie účinkov probiotických baktérií na organizmus človeka sa konalo za použitia sladených mliečnych výrobkov.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že napriek tomu, že štúdia porovnávajúca vplyv sladených a nesladených produktov zatiaľ vykonaná nebola, neexistuje teoretický dôvod, ktorý by zakladal tvrdenie, že cukor negatívne ovplyvňuje probiotické baktérie sídliace v čreve, či účinok probiotík nachádzajúcich sa v mliečnych výrobkoch.
Ostáva na zváženie, aký vzťah na probiotiká môže mať nadmerná konzumácia cukru. Je známe, že sacharidy (napríklad ) probiotikám prospievajú. No na trávenie cukru sa spotrebováva vitamín B. Preto je cukor označovaný aj ako "zlodej vitamínov". Probiotiká B vitamín potrebujú. Nadmerné sladenie by teda mohlo stav zhoršovať aj touto cestou.
Asi platí staré známe príslovie, že všetkého veľa škodí.
Maltodextrín a probiotiká
Laktobacily podané spolu s maltodextrínom majú výraznejší účinok. Maltodextrín je z pohľadu probiotík nešpecifický substrát. Laktobacily podané spolu so substrátom maltodextrín majú významne vyšší inhibičný účinok na adhéziu E. coli kolonizujúcich sliznicu tenkého čreva, ako samotné podanie probiotík. (Maltodextrín tak spolu s probiotikom účinnejšie bráni patogénom kolonizovať črevný trakt.)
Ak sa maltodextrín pridá k probiotikám, dosiahne sa tým zvýšenie fagocytárnej aktivity leukocytov v periférnej krvi.
Optimálnou kombináciou podávania probiotík sa teda dnes považuje podávanie fruktooligosacharidov spolu so substrátom maltodextrín.
(Maltodextrín je známy napríklad v športovom prostredí. Používa sa ako zdroj energie. Športovci maltodextrín nazývajú aj "pomalé sacharidy". Na glukózu sa totiž maltodextrín štiepi až v tráviacom trakte. Je veľmi ľahko stráviteľný a hladina glukózy sa dopĺňa až podľa potreby. Preto maltodextrín nespôsobuje naberanie tuku tak ľahko, ako glukóza.)