Probiotiká nie sú novinkou
Prospešné vlastnosti, ktoré poskytujú probiotiká pozná ľudstvo už veľmi dávno. Už tisíce rokov sa využívajú probiotiká v kyslomliečnych výrobkoch.
Baktérie mliečneho kvasenia (probiotiká) dokážu spôsobiť skysnutie mlieka a zaistia tak jeho dlhšiu trvanlivosť – aj keď vo forme kyslomliečnych výrobkov. Túto vlastnosť probiotík využíva ľudstvo už vyše 6000 rokov. Iným príkladom využitia probiotických baktérií na konzerváciu potravy je napríklad kvasenie – kvasené uhorky.
- Asi prvou zmienkou o prospešných účinkoch probiotík je v perszkej verzii Starého zákona (Genesis 18:8) "Abrahám vďačil za svoju dlhovekosť tomu, že konzumoval kyslé mlieko".
- Rímsky historik Plínius (v roku 76 pred naším letopočtom) odporúčal pitie kyslého mlieka pri liečbe gastroenteritídy.
- Ajurveda odporúča konzumáciu kyslomliečnych produktov pre zachovanie dlhodobého zdravia.
- Podobne sa využíva kefír pôvodom z Kaukazu.
V súčasnosti pred spracovaním mlieka výroba likviduje pasterizáciou všetky mikroorganizmy a následne sú do mliečnych produktov primiešané probiotiká. Rovnaké, ako sa dajú kúpiť vo forme tabletiek.
Probiotiká primiešavané do kyslomliečnych výrobkoch však nie vždy dosahujú vlastnosti deklarované výrobcom. Preto je výhodné siahnuť po konzumácii probiotík priamo v tabletkách.
Probiotiká na Slovensku a vo svete
Probiotiká sú u nás novým pojmom, napriek tomu že sú už pár sto rokov súčasťou nášho jedálneho lístka v podobe najtypickejšieho slovenského národného jedla – bryndzových halušiek, ako aj kvasených mliečnych produktov (napr. žinčica), ktoré sú typickými príkladmi tzv. funkčných potravín (t.j. potravín, ktoré majú okrem nutričnej hodnoty ešte ďalšie zdraviu prospešné vlastnosti).
Netermizovaná bryndza obsahuje prirodzené probiotické kmene baktérií mliečneho kvasenia a produkty ich metabolizmu (napr. kyselinu mliečnu, mastné kyseliny s krátkym reťazcom, tripeptidy znižujúce krvný tlak a pod.). Bryndza, podobne ako ovčie mlieko, má aj vysoký obsah vápnika, ktorý je plne telom využiteľný, na rozdiel od vápnika prítomného v tavených syroch, kde je vápnik viazaný pridanými emulgátormi a preto nestráviteľný. Vstrebávaniu vápnika a vitamínov napomáhajú aj prítomné baktérie mliečneho kvasenia, ktoré sa však ničia tepelným spracovaním (termizáciou). Hoci má bryndza obsah tuku porovnateľný s plnotučnými syrmi, jej konzumáciou dochádza k znižovaniu obsahu celkového cholesterolu a k nárastu „dobrého“ HDL cholesterolu.
Dnes sa objavujú nielen nové probiotické produkty vo forme funkčných potravín na báze mlieka na pultoch našich obchodov, ale aj v našich lekárňach už pribúdajú probiotické produkty vo forme tabliet, šumivých tabliet, kapsúl, či sirupov pre deti od 6 mesiacov. Pred tým, ako rozhodnete pre svoj probiotický produkt je potrebné si uvedomiť, že tieto produkty musia spĺňať isté základné kritériá nevyhnutné pre dosiahnutie ich účinnosti.
V spotrebe probiotík sme v porovnaní s okolitými krajinami strednej a východnej Európy na chvoste krajín EU. Táto nelichotivá situácia je jednak výsledkom nízkeho povedomia, malej snahy o prevenciu a doplnkovú liečbu, ale aj nízkej kúpnej sily obyvateľstva Slovenska.
Predpokladá sa, že probiotiká budú v 21. storočí znamenať to, čo znamenali antibiotiká v 20. storočí. Svedčí o tom nielen nárast ich spotreby vo vyspelých krajinách EU, ale aj zmena pohľadu zo strany regulačných orgánov EU k probiotikám. Potravinové produkty s obsahom probiotických baktérií (funkčné potraviny) a probiotické výživové doplnky sa budú môcť uvádzať na trh podľa novej pripravovanej smernice EU s fyziologickými tvrdeniami, ako aj s tvrdeniami o tom, že znižujú riziko niektorých ochorení, tak ako o tom svedčia už dnes výsledky mnohých klinických štúdií.
Vplyv probiotík vo výžive
V súčasnosti sa veľa ľudí stravuje nevhodne. Nevhodne z pohľadu zdravia. Konzumujú sa jedlá obsahujúce málo vlákniny, veľa tuku, cukru. Následky takejto výživy sú chronicky známe.
Nadváha, ťažkosti s trávením. Často v súvislosti s tým poruchy imunity (alergie, vaginálne mykózy, kožné ochorenia) a poruchy srdcovo – cievneho systému (začínajúce zvýšeným obsahom tuku v krvi) a mnohé iné. Vieme ich všetci vymenovať, no napriek tomu sa ďalej stravujeme podľa toho, čo nám radia chuťové poháriky v spolupráci s prajnými kuchárkami.
Je jasné, že probiotiká nedokážu zázraky. No v jednom majú výhodu: mnoho zdravotných ťažkostí vzniká práve preto, že v čreve máme následkom nevhodnej stravy málo probiotík. Potom ich pravidelné dodávanie pomocou výživového doplnku má zmysel. Zmierni aspoň tie ťažkosti, ktoré sú spôsobené nedostatkom probiotík.
Odporúčame vám preto pravidelne užívať Probio-fix. Pri zmenách v stravovaní vždy na pár dní zvýšte dávkovanie. Napríklad pred odchodom na dovolenku, či na víkendovú opekačku.
Ako probiotiká „fungujú“
Probiotiká znižujú výskyt nežiadúchich mikróbov hlavne znížením pH obsahu čreva. Viac kyslé prostredie bráni množeniu mnohých choroboplodných zárodkov
Ak je probiotika málo, jeho účinok sa nedostaví, časť sa usmrtí pri prechode tráviacim systémom.
Rast probiotík potláčajú
- hnilobné baktérie z potravín ktoré podliehajú hnilobe, (mäso, údeniny, vnútornosti, vajcia, alebo čiastočne skazené potraviny)
- infekcie ako napríklad Helicobacter pylori
- sladkosti (znižujú dostupnosť vitamínu B)
- nevhodné diéty (Napríklad Atkinsova na chudnutie prikazuje konzumovať veľa bielkovín, málo komplexných sacharidov. To vytvára pre probiotiká nevhodné prostredie.)
- alkohol
- stres
- imunosupresíva (lieky na potlačenie imunity)
- väčšina antibiotík
- cytostatiká (lieky používané pri liečbe rakoviny)
Čo sú probiotiká?
Sú to živé organizmy, ktoré pri podaní v dostatočnom množstve vyvolajú zlepšenie zdravotného stavu hostiteľa. Pre život a zdravie človeka je nevyhnutné, aby mal v črevách probiotické kultúry mikroorganizmov.
Probiotiká sú pôvodne získané z mliečnych výrobkov. Probiotiká sa prirodzene nachádzajú v mlieku a v nepasterizovaných výrobkoch z mlieka. Sú to hlavne syry, kefír, žinčica a v iných kvasených mliečnych produktoch.
Opatrne pri voľbe probiotík. Reklama propaguje probiotiká a tak sa na trhu objavuje čoraz viac rôznych produktov. Nie všetky probiotické preparáty však majú príslušné atesty. Definíciu probiotík, žiaľ, neplnia všetky prípravky, ktoré deklarujú obsah probiotík.
Niektoré potraviny (hlavne tie lacnejšie) môžu obsahovať mikroorganizmy neoverené a dokonca niekedy až zdraviu škodlivé. To sa však, našťastie, stáva zriedkavo. Oveľa častejšie sa stretávame s tým, že výrobky (napríklad jogurty) môžu mať oveľa nižší obsah probiotík, aký by bol naozaj účinný. Napríklad v jogurtoch býva obsah probiotík tým vyšší, čím skôr ich zjete. Počas skladovania v nich klesá počet životaschopných baktérií a po pár dňoch v chladničke sa vlastne nedá presne povedať, koľko probiotík ten – ktorý jogurt naozaj obsahuje. Preto býva výhodnejšie užívať probiotiká v kapsuliach. Napríklad Probio-fix, alebo Nutrolin B, Lactovita a podobné.
- Probiotiká sú podľa definície WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) živé mikroorganizmy, ktoré pri podaní v dostatočnom množstve vyvolávajú zlepšenie zdravotného stavu hostiteľa.
- Probiotické kmene sa prirodzene vyskytujú v mlieku, v niektorých syroch, v nepasterizovanej bryndzy, v žinčici a iných kvasených produktoch. Avšak len niektoré baktérie mliečneho kvasenia prítomné v potravinách majú prospešné probiotické vlastnosti. Len niektoré z baktérií mliečneho kvasenia môžu zlepšiť zdravie človeka. Tie nazývame probiotiká.
- Výhodou probiotík vo forme farmaceuticky spracovaných výživových doplnkov je prítomnosť garantovaného množstva bezpečných a účinných probiotických kmeňov, ktoré je možné užívať aj v prípade neznášanlivosti mliečnych produktov.